Dlaczego warto dbać o jakość powietrza?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wielokrotnie podejmowała tematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego. Szacuje się, że połowa ludności świata jest narażona na szkodliwe działanie powietrza wewnętrznego, które powoduje infekcje dolnych dróg oddechowych u 36% ludzi.

Większość czasu (ok. 90%) spędzamy w pomieszczeniach w domu, pracy, szkole lub środkach transportu. Jednak rzadko zastanawiamy się nad jakością powietrza w swoim otoczeniu. Tylko dobra jakość i higieniczne powietrze może zapewnić nam komfort pracy, zdrowie i dobre samopoczucie.

Powietrze w pomieszczeniach może być zanieczyszczone mikroskopijnymi cząstkami biologicznymi (tzw. bioaerozolem) pyłu, kurzu, zarodnikami roślin i grzybów, a także komórkami bakterii i wirusów. Niektóre z tych zanieczyszczeń mogą wywoływać reakcje alergiczne takie jak kaszel i duszności, nasilać objawy astmy, czy też podrażniać oczy. Złe samopoczucie, ogólny brak sił i nawracające bóle głowy mogą być odpowiedzią organizmu na zanieczyszczone powietrze.

Scroll to top