Artykuły

Jak grzyby pleśniowe wpływają na zdrowie człowieka?

Grzyby pleśniowe mogą oddziaływać na zdrowie człowieka alergizująco, toksycznie, zakaźnie lub rakotwórczo.

Zarodniki grzybów są integralnym składnikiem powietrza w środowisku pracy i w budynkach mieszkalnych. Przenoszone są z prądami powietrza, z ruchem ludzi i zwierząt, a w pomieszczeniach zamkniętych rozprzestrzeniają się pod wpływem wentylacji. Szacuje się, że dorosły człowiek wykonuje od 20 do 22 tys. oddechów w ciągu doby, wymieniając od 10 – 20 mpowietrza ze wszystkimi zanieczyszczeniami, które się w nim znajdują.

Continue Reading

Alergie na grzyby pleśniowe

Alergie wywołane przez zarodniki grzybów pleśniowych występują powszechnie u dzieci i dorosłych.
Objawy alergiczne to katar, kaszel, drapanie w gardle, swędzenie oczu, nawracające zapalenia zatok.

Najczęstszym źródłem alergenów są grzyby pleśniowe z rodzajów Alternaria i Cladosporium, nieco rzadziej Penicillium i Aspergillus. Alergie mogą mieć charakter sezonowy lub całoroczny.

Continue Reading

Grzyby pleśniowe w domu i jak im zapobiegać

Wysoka wilgotność (>70%) i temperatura w zakresie 18 – 32° C to dwa główne czynniki, które sprawiają że grzyby pleśniowe zaczynają rozwijać się na ścianie, meblach, fugach lub kabinie prysznicowej powodując nieprzyjemny zapach stęchlizny.

Grzyby pleśniowe mogą rozwijać się prawie wszędzie i na każdej powierzchni, która jest odpowiednio wilgotna. Niestety, bardzo trudno pozbyć się pleśni z zaatakowanej powierzchni. Dlatego najlepiej nie dopuścić do jej rozwoju zmniejszając wilgoć w mieszkaniu lub domu.

Continue Reading

Dlaczego warto dbać o jakość powietrza?

Światowa Organizacja Zdrowia WHO wielokrotnie podejmowała tematykę związaną z zanieczyszczeniem powietrza wewnętrznego. Szacuje się, że połowa ludności świata jest narażona na szkodliwe działanie powietrza wewnętrznego, które powoduje infekcje dolnych dróg oddechowych u 36% ludzi.

Continue Reading

Scroll to top